Skip to main content

Jak vybírat okna – dřevěná, plastová nebo dřevohliníková?

1. Plastová, dřevěná, nebo dřevohliníková okna?

Plast, dřevo, hliník – každý materiál má své klady a zápory. Dnes hodně oblíbená jsou plastová okna, u kterých se často tvrdí, že jsou bezúdržbová. Neuvádí však, že vlivem rozdílných teplot dochází k roztažnosti materiálu a je potřeba okna dosti často seřizovat. Plastová okna nelze renovovat – po skončení užitných vlastností se musí demontovat a uložit na skládku.

Dřevěná okna – eurookna prošla v posledních letech řadou inovací. Tento typ oken je dnes k dostání v mnoha profilech s možností použití izolačních trojskel. Je pravda, že o dřevěná okna se musíte určitým způsobem postarat. Ovšem tato starost nepředstavuje vysoké náklady. Povrchové úpravy oken jsou dnes na vysoké úrovni.

Po období cca 15 let je vhodné doplnit lakovou vrstvu. Takovou údržbu zvládne i šikovný kutil přitom cena materiálu nepřesáhne na běžný rodinný domek 4000,-Kč. O této skutečnosti špatně informuji prodejci levných plastových oken. Matou tak, zřejmě záměrně, zákazníky, kteří uvažují o koupi dřevěných oken. Když tedy spočítáte počáteční investici do kvalitních dřevěných oken, tak se vám určitě navrátí a zmírníte tím i množství odpadu na skládkách.

Celohliníková okna jsou prakticky bez údržby. Jsou ale kovová, dají se povrchově upravit použitím fólie v imitaci dřeva. Existuje i varianta dřevohliníkového okna, kde vnější část je tvořena hliníkovým opláštěním a v interiéru je dřevěný rám, který lze upravit i v přírodních odstínech. Je to tedy varianta bezúdržbového okna, díky kterému získáte v interiéru krásný vzhled přírodního materiálu dřeva a exteriér je 100% chráněn proti všem extrémním podmínkám počasí.

Životnost oken je ovlivněna i zabudováním oken ve stavbě, často dochází k chybám typu: špatný sklon parapetu, nedokončené ostění, umístění okna v konstrukci stavby, poškození oken vlivem stavebních prací, chybně nastavená rekuperace aj.

2. Otázky na eurookna: Jaký profil okna a typ skla je nejvhodnější?

Volba okenního rámu a skla pro eurookna je závislá na typu stavby. Izolační skla v posledních několika letech prošly vývojem a dnes je velice využívána varianta izolačních trojskel. Neplatí tedy mýty, že když použijeme trojsklo, budeme mít doma tmu a sluníčko vám neprosvětlí a neohřeje interiér domu.

Pro obytné domy doporučujeme okenní profily s izolačním trojsklem (eurookna IV 78, eurookna IV 92) ve variantách zasklení s pokovením XN ,LUX

Pro chaty a garáže nabízíme levnější variantu dřevěného okna IV 68 s izolačním dvojsklem. Při rozhodování o výběru profilu je třeba si uvědomit, že vývoj oken jde neustále kupředu, tedy je vhodné si vybrat profil s nižším tepelným prostupem.

3. Výběr materiálu (dřeva) pro eurookno:

Vhodným materiálem pro okna je smrk, meranti, modřín, dub. Veškeré materiály jsou certifikovány a před výrobou důkladně kontrolovány. Nejvíce používaný je smrk – tento typ obsahuje méně pryskyřičných kanálku je hladký, bez pórů a splňuje tepelné požadavky. Pro výrobu oken není příliš vhodná borovice, která má nízkou životnost.

4. Konstrukce okna:

Je závislá na technologii daného výrobcem. Setkáváme se dnes se třemi technologickými postupy:

 • A) klasická: rozpory, čepy -okenní křídla se sklíží a následně se ofrézují obvody
 • B) dílcová: rozpory, čepy -okenní profily jsou kompletně opracovány, obvod křídla se nefrézuje při lepení rohového spoje, musí být důkladně očištěny veškeré drážky pro těsnění aj.,
 • C) dílcová profily + kolíky: rohové spoje jsou vyrobeny pomocí kontru s kolíky, okenní profily jsou kompletně opracovány, obvod křídla se nefrézuje při lepení rohového spoje, musí být důkladně očištěny veškeré drážky pro těsnění aj.,

Všechny tři varianty jsou možné pro kvalitní rohový spoj. Ale! Každý rohový spoj musí být 100 % prolepený, v případě, že se tak neučiní, dochází k praskání spárových vosků a poškození celé konstrukce. Někteří výrobci ještě před slepením konstrukce jednotlivé díly oken povrchově upravují, což má za následek nižší pevnost rohového spoje.

Nejvyšší pevnost lepeného spoje je dřevo-dřevo. Když se před lepením používají přípravky povrchové úpravy, jednotlivé buňky se uzavřou a nedojde k prolepení. Naše firma používá tradiční a ověřenou variantu, tedy variantu A. Výhoda konstrukce okna kde jsou tradiční čepy a rozpory je nesporná. Hlavní přínos je v prolepení rohového spoje, u kterého, při detailním prohlédnutí, jsou všechny části slepeny a rohový spoj přesně zarovnaný.

Profily pro dřevěná okna

5. Povrchová úprava dřevěných oken

Povrchová úprava je jedna z nejdůležitějších částí při výrobě oken.

Mnoho výrobců používá tři stupně povrchové úpravy:

a) máčení impregnací
b) máčení základu,
c) horní nástřik.

V našem provozu používáme čtyři stupně povrchové úpravy eurooken:

a) máčení impregnací,
b) máčení základu,
c) 2x horní nástřik lazury. Horní lazura (lak) je provázaný a povrch je vzhledově čistý bez defektu.

 

6. Zasklení dřevěného okna:

Použití skla je závislé na požadavcích investora a na možné tloušťce, která je určena daným profilem. Sklo při použití ve dvoj-troj sklech má zabarvení, které je dáno sklovinou a pokovením. Často si zákazníci myslí, že když bude v okně trojsklo, tak budou mít v místnosti šero a sluníčko neprohřeje interiér domu.

Výrobce, který naší firmě dodává sklo, neustále pracuje na vývoji skloviny, aby byla čirá a splňovala požadavky na tepelné úspory. Poslední úpravy proběhly v inovaci čirého skla PLANICLEAR a sklo s pokovením Planitherm XN.

DATA ZASKLENÍ SOLÁRNÍ ZISK g PROPUSTNOST SVĚTLA
Izolační dvojsklo Ug =1,1 Wm2K pokovení skla XN 65 % 82 %
Izolační trojsklo Ug = 0,7 Wm2K pokovení skla XN 54 % 74 %
Izolační trojsklo Ug = 0,6 Wm2K pokovení skla Lux 62 % 73%
Izolační trojsklo Ug = 0,5 Wm2K pokovení skla One 37 % 57 %
Izolační trojsklo Ug = 0,5 Wm2K pokovení skla XN 54 % 74 %
Izolační skla jsou v kombinaci s čirým sklem PLANICLEAR.

7. Okapnice:

Okapnice na eurooknech slouží k tomu, aby odváděly vodu a chránily nejvíce namáhané plochy.
Pro naše dřevěná okna používáme typ SPREE .
Okapnice jsou na oknech naistalovány bez problematických koncovek.

Výhodou okapnic je i v barevném provedení , standartně nabízíme odstíny:

 • Světlý bronz
 • Tmavý bronz
 • Eloxovaný přírodní hliník
 • Bílý odstín RAL 9016
 • Šedý odstín RAL 7016
 • Za příplatek odstíny dle vzorkovnice RAL

8. Montáž dřevěných a dřevohliníkových oken

Montáž oken by měla být prováděna vždy odbornou firmou nebo v lepším případě přímo výrobcem. Instalace oken podléhá prováděcí normě ČSN 74 6077. Norma definuje požadavky na funkční a trvalé zabudování oken a dveří.

Naše firma používá dva systémy pro funkční připojovací spáru:

 • a) Montáž pomocí polyuretanové pěny a folie TwinAktiv

illbruck ME500 TwinAktiv je fólie určená pro utěsnění interiérové i exteriérové strany připojovací spáry otvorových výplní. Fólie mění svou prostupnost vůči vodním parám podle měnící se vlhkosti prostředí. Díky provedení TwinAktiv EW je možno ji aplikovat do všech běžných tvarů detailů.

Fólie je tvořena tkanou látkou odolnou proti přetržení a polyethylenovým kopolymerem. Produkt je vybaven samolepicí vrstvou určenou pro aplikaci na otvorovou výplň.

Na zdivo se fólie upevňuje pomocí butylového pruhu, nebo může být přilepena lepidlem SP025 nebo lze dodat i fólii vybavenou perlinkou, která se vkládá do čerstvého lepidla.

Montážní páska

 • b) montáž na sucho-mezi stavebním otvorem a okenním rámem je instalovaná nabývací páska illmod Trio+ je již druhou generací komplexní těsnicí pásky splňující nejvyšší nároky na kvalitní, trvanlivé a rychlé utěsnění spár.

Páska, oproti původní variantě, doznala tvarové změny, čímž bylo docíleno širšího využití pro spáry v prostředí pasivní a nízkoenergetické výstavby a rekonstrukcí.

montážní páska

 

Jak již bylo v úvodu napsáno, životnost okna není pouze záležitostí kvalitního okna, ale i zabudováním ve stavbě a následnou údržbou.

Své podněty dotazy pište na email: kolovrat@oknakolovrat.cz

POTŘEBUJETE NOVÁ OKNA NEBO DVEŘE?

Vaši poptávku zpracujeme ZDARMA!